Hale namiotowe a przepisy - kiedy konieczne jest pozwolenie na budowę?

To świetna alternatywa dla obiektów stałych, którą wykorzystuje się w wielu różnych branżach ze względu na niskie koszty przedsięwzięcia, szybki montaż oraz wysoką funkcjonalność. Może posłużyć między innymi jako magazyn, miejsce przyjęć, wystaw i różnego rodzaju wydarzeń kulturalnych, dlatego tak wiele firm i osób prywatnych decyduje się na jej zakup lub bardziej wygodny i atrakcyjny cenowo wynajem.

Wiele osób zastanawia się jednak, czy namioty tymczasowe nie wymagają uzyskania specjalnego pozwolenia. W tym artykule znajdziesz informacje, które pomogą Ci dopełnić wszelkich formalności związanych z wzniesieniem hali.

Hale namiotowe a pozwolenie na budowę

Choć zgodnie z prawem hala nie jest budynkiem ani obiektem małej architektury, do jej legalnego montażu muszą zostać podjęte pewne kroki administracyjne. Wszystko zależy od charakteru konstrukcji - jeśli rozkładamy namiot na czas określony (do 180 dni), wystarczy dokonać zwykłego zgłoszenia do urzędu. W przypadku dłużej eksploatacji wymagane jest już klasyczne pozwolenie na budowę.

Jak wygląda procedura zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę?

* Tymczasowe hale namiotowe – do 180 dni
W tym celu należy udać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego, aby złożyć specjalny wniosek, a także potwierdzenie prawa do dysponowania gruntem. Dodatkowo należy poinformować urząd o terminie rozpoczęcia i zakresie prac oraz przewidywanym czasie demontażu. Decyzja w sprawie projektu wydawana jest w ciągu 21 dni - jeśli po tym czasie organ administracji nie wniesie sprzeciwu, oznacza to, że możemy bez przeszkód przystąpić do wykonywania prac.

* Namioty montowane na stałe
W przypadku dłuższej niż 180 dni eksploatacji obiektu, lista formalności do spełnienia nieco się wydłuża. Oznacza to, że będziesz także potrzebował szczegółowego projektu, pozwolenia na użytkowanie hali, a także wsparcia osób nadzorujących prace: kierownika budowy i inspektora nadzoru. Przed przystąpieniem do robót należy sprawdzić stan gruntu, stan działki oraz jej uzbrojenie. Na decyzję urzędu czeka się standardowo do 65 dni.