Hala namiotowa - czy potrzebne jest pozwolenie?

Z roku na rok pojawia się coraz więcej firm, które nie tylko oferują swoje produkty, ale i usługi. Współczesny rynek hal namiotowych rozwija się dynamicznie, dzięki czemu zdobywa coraz więcej nowych sektorów i branż. Szerokie zastosowanie tego typu konstrukcji sprawia, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na wynajem lub kupno takiej konstrukcji. Czy w związku z tym wymagane jest pozwolenie? Sprawdź!

Zalety hal namiotowych

Wspomniane przez nas hale namiotowe, które można wynająć posiadają szerokie spektrum zastosowań, ale przede wszystkim są bardzo łatwe i szybkie w montażu, trwałe, a także stanowią tańszą alternatywę dla budynków murowanych czy konstrukcji stalowych.

Prowadzona przez nas firma to miejsce, w którym można wynająć halę namiotową i przystosować do swoich potrzeb. Taka konstrukcja może mieć różny kształt i wielkość, co daje duże pole do popisu. Może a ja między innymi wykorzystać jako namiotową halę imprezową, sportową, handlową, przemysłową czy magazynową. W ostatnim przypadku będzie ona stanowić dodatkowe miejsce do przechowywania towaru, np. produktów spożywczych.

Hala namiotowa - czy pozwolenie jest wymagane?

Na samym początku warto wspomnieć, że wynajmowane hale namiotowe w odróżnieniu od tradycyjnych konstrukcji, posiadają możliwość szybkiego demontażu i ponownego złożenia, bowiem w świetle prawa postrzegane są jako obiekty tymczasowe. Można go wybudować w czasie do 30 dni, a nawet i krótszym, a cały proces wymaga niewielu formalności.

W przypadku wynajmowanych hal namiotowych może ona być użytkowana w wybranym miejscu do 180 dni maksymalnie. Wówczas pozwolenie na budowę nie jest konieczne, jednakże po upływie wyżej wspomnianego terminu, należy obiekt zdemontować i przenieść go o co najmniej kilkanaście centymetrów. Wystarczy jedynie złożyć wypełniony wniosek do Urzędu Miasta lub Starostwa Powiatowego. Rozwiązanie to jest idealne dla osób, które organizują przyjęcia plenerowe, a także dla firm, które tymczasowo potrzebują większej przestrzeni na dodatkowy magazyn.

Z kolei pozwolenie na budowę hali namiotowej wymagane jest, jeśli Klienta nie interesuje tymczasowy obiekt i chce go postawić na dłużej niż 180 dni bez demontażu i ponownego montażu. Wówczas zobligowany jest pozyskać pozwolenie na budowę, a dodatkowo wymagane są projekt budowy, kierownik budowy, inspektor nadzoru, a także pozwolenie na użytkowanie hali. Pozwolenie uzyskuje się w czasie od 30 do 90 dni, a decyzja uprawomocnia się w ciągu 14 dni. Po tym czasie należy zgłosić gotowość do robót, co trwa 7 dni, po czym można rozpocząć budowę hali namiotowej. Zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.